Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Crowdfunding nieruchomości – jak wygląda inwestowanie społecznościowe

24 lipca 2020

Dlaczego zyskowne inwestycje w domy szeregowe czy wille miejskie w Warszawie, powstałe z udziałów zebranych w naszej zaangażowanej sieci inwestorów są takie satysfakcjonujące.

Inwestycja wielorodzinna na warszawskim Targówku przy ul. Kołowej

Każdy, kto śledzi dzisiaj rynek nieruchomości, wie, że wynajem mieszkań, szczególnie przy aktualnie obowiązujących cenach, jest mało opłacalne i bardzo wymagające. Inwestor musi angażować się w mnóstwo spraw, począwszy od zakupu, poprzez poszukiwanie kolejnych nabywców, najemców czy organizowanie remontów. Oczywiście najbardziej efektywne inwestycje w Warszawie to duże projekty deweloperskie. Jednak przeciętny inwestor nie jest w stanie pozwolić sobie na samodzielny w nich udział i organizowanie procesu wyłącznie we własnym zakresie.

Są przedsięwzięcia, do których zapraszamy wielu inwestorów, którzy w pojedynkę nie posiadają odpowiednich środków kapitałowych, aby móc je przeznaczyć na daną inwestycję. To dla tych osób idealnym rozwiązaniem są inwestycje grupowe na zasadach crowdinvestingu. Po zgłoszeniu się odpowiedniej liczby inwestorów, którzy nabywają udziały w inwestycjach, projekt jest realizowany. Poprzez crowdfunding udziałowy jesteśmy w stanie zaprosić do biznesu wszystkich zainteresowanych, z kwotami nie tak dużymi, jakich wymaga budowa nawet jednego domu – tym bardziej zachęca efek skali, jaki uzyskujemy w projektach dużych osiedli.

Wyjątkowość oferty

Firmy zapraszające do inwestowania w tak złożone projekty, najczęściej posiłkują się podwykonawcami i firmami zewnętrznymi, które ostatecznie mają duży wpływ na realizację przedsięwzięcia, w szczególności terminy realizacji i rzetelność oraz jakość wykonania. Natomiast w Pracowni Finansowej każdą inwestycję przeprowadzamy od początku do końca w obrębie spółek z Grupy PF. Czyli od pomysłu na lokalizację, jak zagospodarować wybrany teren, w jaki sposób zaprojektować domy – aż do oddania, czyli sprzedania nieruchomości do nabywców końcowych, którzy tam zamieszkają, co przekłada się na usprawnienie wszystkich procesów i szybkość działania.

Wyjątkowość tego naszego „konglomeratu” polega na tym, że my nie poszukujemy tylko jednego rodzaju zamożnego partnera biznesowego, dysponującego odpowiednim kapitałem do realizacji naszych wspólnych przedsięwzięć. Nasza sieć to różne typy inwestorów – właściciele biur księgowych, klinik, wytwórni czy fabryk. Osoby, które posiadają własne biznesy i nie mają czasu na angażowanie się w we własne inwestycje – chcą zarabiać pasywnie. Niektórzy są zainteresowani kolejnymi naszymi inwestycjami i na bieżąco są ciekawi ich przebiegu – jakie mamy po drodze wyzwania, co się wydarzyło na rynku, co się wydarzy, jakie ostatnio odnieśliśmy sukcesy. A to nie wszystko, dlatego że każdy z przedsiębiorców może przyjechać na lokalizację, obejrzeć plac budowy czy już gotową nieruchomość, dzięki czemu ma poczucie, że nasze wspólne inwestycje nie są wyimaginowane.

Współpracujemy także z inwestorami, którzy oczekują wyjątkowych projektów, dla których przygotowujemy specjalnie skrojoną inwestycję, którą realizujemy tylko i wyłącznie z nimi. Albo wyłączamy część inwestycji z większego obszaru, żeby była tylko dla nich, z punktu widzenia własności nieruchomości. Na przykład odrębna działka w większym założeniu urbanistycznym. Ale zasada wspólnego przedsięwzięcia jest ta sama dla wszystkich. Każdy z crowdfundingowych inwestorów, po rozliczeniu inwestycji otrzymuje odpowiedni zysk w odpowiedniej proporcji do zaangażowania swojego kapitału.

Tomasz Wiśniewski

Wiceprezes Zarządu Pracownia Finansowa


Inwestycje deweloperskie w Grupie PF nie polegają na zakupie lokalu ani mieszkania, ani żadnej innej konkretnej nieruchomości. Polegają na objęciu udziału w spółce powołanej do wybudowania i sprzedaży nieruchomości z zyskiem. Inwestor staje się pośrednio współwłaścicielem nieruchomości, której wartość rośnie wraz z postępem prac, co stanowi bardzo mocne zabezpieczenie inwestycji. Dodatkowo Inwestora zabezpiecza fakt, iż po sprzedaży przez spółkę lokali i rozliczeniu projektu, występuje on ze spółki.

Przewaga crowdfundingu

Te doświadczenia pokazują, że udział kapitału własnego powinien być możliwie największy. W modelu crowdfundingowym szczególnie się to sprawdza i pozwala nam realizować kolejne inwestycje w szybszym tempie.

To zupełna odwrotność finansowania bankowego, gdzie bank musi mieć każdorazowe potwierdzenie wykonania danego etapu, aby uruchomić środki. W takim procesie bank może długo nie odbierać kolejnych etapów przez to, że inspektorzy nadzoru z banku mają często zbyt zajęty grafik. A my chcemy realizować inwestycje na bieżąco, mamy niezbędne doświadczenie i strategię. My wiemy, że w budownictwie nie jest obojętne, czy strop zostanie zalany dzisiaj czy za tydzień. Obowiązuje ścisły harmonogram, a prace następujących po sobie ekip są od siebie uzależnione lub się zazębiają. W crowdfundingu nie blokują nas banki, dzięki czemu proces realizacji przechodzi sprawnie.

Dodaj komentarz

24.10 godz. 20:00