Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Czekają nas wzrosty w nieruchomościach inwestycyjnych – Tomasz Kopiszka, Pracownia Finansowa

5 stycznia 2023

Rynek deweloperski ewidentnie wyhamował w 2022 roku. Niestabilna sytuacja związana z rosnącymi stopami oprocentowania kredytów zmniejszyła popyt. To zmusiło wielu deweloperów do przeczekania trudnych czasów i wstrzymania realizacji. Jednak nie tych, którzy celują w rynek dóbr luksusowych. Prognozy dla branży przedstawia Tomasz Kopiszka z Pracowni Finansowej.

Nie wszyscy deweloperzy wstrzymali budowę w 2022 roku – kogo nie dotknęła trudna sytuacja w branży i dlaczego?

To prawda, nie cały rynek deweloperski wyhamował. Na pełnych obrotach działają firmy budujące nieruchomości, których nie możemy zaliczyć do masowych. Zauważalny jest swoisty renesans w budowie dużych ekskluzywnych domów oraz nieruchomości wyróżniających się nie tylko designem, ale też nowoczesnymi rozwiązaniami typu smart dom wykorzystującymi odnawialne źródła energii.

Czy do tych deweloperów będzie należał rok 2023 czy może pozostali też wznowią budowę?

Zdecydowanie do nich będzie należał ten rok. Duże firmy deweloperskie, których mieszkania są budowane, a następnie kupowane przy wsparciu kredytów, muszą poczekać aż rynek kredytów się odblokuje. Ale nawet, gdy to nastąpi, nie wznowią produkcji od razu. Będą potrzebowały kolejnych miesięcy na zorganizowanie się. Mniejszym firmom łatwiej dopasować się do zmian na rynku. Cechą gigantów jest duża bezwładność.

Luksus się obroni niezależnie od stóp procentowych?

Raporty dokumentujące obrót nieruchomościami w Polsce, jasno wskazują na fakt, że większość lokali o wysokim standardzie z tak zwanego rynku premium kupowana jest za gotówkę lub przy niewielkim wsparciu kredytami. Osoby zamożne z kredytów korzystają, gdy pieniądz jest tani. Wówczas bardziej opłaca się wziąć kredyt, a gotówką obracać. Przez najbliższy rok raczej kredyty tanie nie będą.

Lepiej zainwestować w roku 2023 czy poczekać do 2024?

Doświadczeni Inwestorzy wiedzą, że najlepsze biznesy robi się w kryzysie i nie warto podążać za tłumem. Logika podpowiada, że jeśli teraz prawie nie buduje się mieszkań to za rok, kiedy znów będzie można korzystać z kredytów, będzie mało lokali na rynku, a dużo chętnych do ich zakupu. Konsekwencją może być wzrost cen i zysków z podejmowanych teraz inwestycji w nieruchomości.

W poszukiwaniu okazji inwestycyjnych – w co konkretnie można teraz zainwestować i jakie są prognozowane zyski?

Pracownia Finansowa konsekwentnie trzyma się oferowania inwestycji z grupy INWE realizowanych w oparciu o niszę jaką jest budowanie domów w mieście. Od czasów pandemii i upowszechnienia pracy zdalnej popyt na takie lokale rośnie i dobrze się one sprzedają. Teraz dodatkowo grupa stawia na domy nowoczesne z pompami ciepła i możliwością zdalnego zarządzania oraz niskimi kosztami utrzymania. Taką inwestycją, do której można jeszcze przystąpić są Apartamenty Polesie budowane w sprawdzonej lokalizacji w Łodzi, realizowane przez dewelopera cieszącego się bardzo dobrą opinią na rynku, z 30-letnim doświadczeniem. Prognozowany zysk dla Inwestorów wynosi aż 18%. Do inwestycji można przystąpić już od 200 tysięcy złotych.

Zapisz się na webinar LIVE o inwestycji i zadaj dodatkowe pytania REJESTRACJA >>

Przeczytaj także

Branża nieruchomości mierzy się obecnie z wyzwaniami związanymi z rosnącą inflacją, wzrostem cen materiałów, a także dostępem do kredytów. Mimo to, zapotrzebowanie na rynku mieszkaniowym w Łodzi jest większe. Z czego to wynika? Zapytaliśmy Rafała Jujka – Prezesa JR Capital – partnera branżowego grupy INWE, realizującego inwestycje deweloperskie w Łodzi, do których można dołączyć z Pracownią Finansową.

Sposobów inwestowania na rynku nieruchomości jest już bardzo wiele. Inwestorzy wybierając odpowiedni dla siebie projekt biorą pod uwagę głównie prognozowaną stopę zwrotu z inwestycji, ale także horyzont inwestycyjny oraz próg wejścia. Zawsze jednak zależy im na bezpieczeństwie inwestycji. Dlatego inwestowanie na rynku deweloperskim w banki ziemi, staje się odpowiednią propozycją szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem długoterminowym i chcą się przekonać o potencjale rynku nieruchomości.

Inwestorzy stoją przed dylematem – inwestować czy wstrzymywać kapitał? Na szali ważą się losy tracącej na wartości gotówki w dobie inflacji i obawy przed dalszym rozwojem sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. W odniesieniu do obecnych realiów na rynku eksperci Pracowni Finansowej odpowiadali na pytania uczestników webinaru dotyczącego inwestowania w nieruchomości.

Inwestycja deweloperska SPARK to projekt realizowany przy ul. Krzesiwa 9 na warszawskim Zaciszu. W otoczeniu zieleni możemy już podziwiać zespół 7 pięknych domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Proekologiczna postawa dewelopera z grupy INWE sprawiła, że okolica zazieleniła się jeszcze bardziej, dzięki zasadzonym przy drodze tujom.

24.10 godz. 20:00