Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Elektryfikacja i efektywność na rynku nieruchomości

13 czerwca 2024

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, inwestycje w nieruchomości i zmiany na tym rynku, odgrywają ważną rolę w dążeniu do celów klimatycznych. Elektryfikacja i innowacyjne technologie wprowadziły rewolucyjne zmiany, które wpływają na rynek nieruchomości w sposób bezprecedensowy. Deweloperzy starają się, żeby ich mieszkania nie zużywały paliw kopalnych a energię elektryczną i dodatkowo były jak najbardziej efektywne energetycznie. W niniejszym artykule omówimy, jakie znaczenie mają te zmiany dla rynku nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji deweloperskich i nieruchomości inwestycyjnych.

Elektryfikacja: więcej niż auta

O elektryfikacji słyszymy najczęściej w kontekście motoryzacji ale pojęcie to jest znacznie szersze. Według słownika PWN „elektryfikacja to wprowadzanie energii elektrycznej do jakiejś dziedziny gospodarki”. Przejście światowej gospodarki na tryb zeroemisyjny wymusza elektryfikację każdej dziedziny, która zużywa paliwa kopalne. Dzisiaj mówi się najczęściej o transporcie osobowym, ponieważ już w tym momencie dostępna jest na rynku duża ilość modeli aut elektrycznych. Ale elektryfikacja dotknie też transportu ciężarowego, maszyn budowalnych, rolnictwa, ciepłownictwa, przemysłu a nawet lotnictwa. Do tego wszystkiego dodać trzeba oczywiście nieruchomości. Nieznany jest horyzont czasowy tych zmian ale ich wystąpienie jest niemal pewne. Inwestycje w nieruchomości ogrzewane paliwem kopalnych to narażanie się na konieczność zmian, których koszt będzie musiał ponieść inwestor.

Krytycy elektryfikacji zarzucają jej, że przecież powinniśmy konsumować mniej zamiast zwiększać zużycie prądu. Takie zarzuty świadczą o niezrozumieniu pojęcia zdekarbonizowanej gospodarki. Celem procesów transformacyjnych jest rozwój gospodarczy bez emisji gazów cieplarnianych a nie powstrzymanie tego rozwoju. Elektryfikując wszystkie gałęzie gospodarki jesteśmy w stanie dostarczyć im energię bez emisji CO2. W przypadku używania procesów spalania kopalin nigdy nie będzie to możliwe.

Fotowoltaika balkonowa zwiększa powierzchnię, która produkuje prąd wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne budynku

Elektryfikacja mieszkań: coraz więcej procesów na prąd

Budynki są jednym z głównych źródeł emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej, odpowiadając za około 26% emisji związanych z ich eksploatacją oraz dodatkowe 5-12% wynikające z procesów budowlanych i produkcji materiałów budowlanych. Ograniczenie emisji w tym sektorze jest kluczowe dla osiągnięcia celów klimatycznych UE na 2050 rok. Istnieje wiele strategii, które można zastosować, aby zmniejszyć ślad węglowy budynków, w tym poprawa efektywności energetycznej, zastosowanie ekologicznych materiałów oraz wdrażanie zrównoważonych praktyk budowlanych. Aspekty elektryfikacji w kontekście inwestycji w nieruchomości deweloperskie to głównie nowe technologie, takie jak magazyny energii, pompy ciepła i kuchnie indukcyjne, stają się coraz bardziej powszechne i pożądane.

Magazyny energii i instalacje OZE

Magazyny energii pozwalają na gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej wytworzonej przez panele słoneczne czy turbiny wiatrowe, a następnie wykorzystanie jej w momentach większego zapotrzebowania. Inwestowanie w takie technologie staje się synonimem bezpiecznych inwestycji, które zwiększają niezależność energetyczną i redukują koszty operacyjne. Coraz więcej osób wybiera je nie tylko ze względu na potencjalne oszczędności ale też ze względu na poczucie wolności i bezpieczeństwa. Nawet jak „padnie prąd” na całym osiedlu to w domu zabezpieczonym magazynem dalej wszystkie urządzenia będą pracować. Inwestowanie w nieruchomości w formie domów jednorodzinnych, bez takiej opcji, to mało przyszłościowa opcja.

Magazyny energii prawie zawsze instalowane są jako część przydomowej instalacji OZE. Już pół miliona Polaków skorzystało z programu „Mój prąd” w celu instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu. Od niedawna nowe osoby rozliczane są mniej korzystnie więc często decydują się instalację magazynów energii. Ilość takich opłacalnych i etycznych inwestycji będzie narastać, bowiem zapowiedziano, że 6 edycja programu będzie warunkowana obowiązkową instalacją magazynu energii.

Produkcja ciepła: pompy ciepła i kuchnie indukcyjne

Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię z otoczenia (powietrza, wody lub gruntu) i przekształcają ją w ciepło, które następnie może być wykorzystywane do ogrzewania budynków. Są one znacznie bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne systemy grzewcze, co sprawia, że są atrakcyjnym wyborem dla inwestycji deweloperskich w domy szeregowe lub jednorodzinne. Pompy ciepła zasilane są prądem więc po bardzo krótki okresie użytkowania bilansują swój ślad węglowy w porównaniu do ogrzewania domu gazem lub węglem.

Kuchnie indukcyjne oferują szybsze, bardziej efektywne i bezpieczniejsze gotowanie w porównaniu do tradycyjnych kuchni gazowych czy elektrycznych. Inwestycje w takie technologie podnoszą standard nieruchomości i czynią je bardziej atrakcyjnymi dla nowoczesnych konsumentów. Gotowanie żywności na gazie nie jest oczywiście największym źródłem emisji gazów cieplarnianych ale wybór kuchni indukcyjnej to nie tylko korzyść dla środowiska. Budowa inwestycji bez gazu jest tańsza, nabywcy czyją się w niej bezpieczniej. Większość konsumentów wybiera to rozwiązanie dla wygody, nie ze względów etycznego inwestowania lub wspierania ekologii.

Chociaż zjawisko elektryfikacji nieruchomości nie jest tak często opisywane jak elektryfikacja motoryzacji to jest zjawiskiem paradoksalnie znacznie bardziej częstym. Inwestorzy często kierując się głównie wygodą decydują zelektryfikować swoje mieszkanie.

Inwestycja wyposażona w smarthome: wygoda i ekologia

Efektywność energetyczna czyli zmniejszamy straty

Elektryfikacja jest tendencją, by 100% procesów w mieszkaniu jak na przykład; gotowanie, ogrzewanie, rozrywka i zasilanie; pochodziły z energii elektrycznej. Drugą niemniej ważną tendencją jest zwiększanie efektywności energetycznej mieszkań. Duża część właścicieli domów zwraca uwagę, że od zainstalowania paneli i możliwości sprawdzenia ile prądu produkuje ich instalacja, automatycznie zaczęli zwracać oni uwagę ile dokładnie prądu zużywają.

Za pomocą aplikacji kontroluję każdego dnia ile prądu dostałem z paneli. Oddawanie do sieci nie jest opłacalne więc zakupiłem magazyn i pompę ciepła. Skoro zacząłem efektywnie wykorzystywać prąd to niedługo później zacząłem zastanawiać się jak zużywać go mniej.

Wypowiedź mieszkańca domku jednorodzinnego; materiały własne

Skoro coraz więcej budynków zasilamy energią elektryczną, powinniśmy dążyć do minimalizowania jej strat. Efektywność energetyczna nie tylko zmniejsza koszty eksploatacji, ale również przyczynia się do ochrony środowiska, co jest istotne zarówno dla deweloperów, jak i mieszkańców.

Izolacja termiczna: podstawa zmniejszenia strat

Jednym z fundamentów efektywności energetycznej jest odpowiednia izolacja termiczna budynku. Nowoczesne inwestycje deweloperskie korzystają z zaawansowanych materiałów izolacyjnych, które minimalizują straty ciepła. Izolacja ścian, dachów, podłóg oraz okien i drzwi to podstawowe elementy, które zapewniają komfort termiczny i redukują zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie. Nowoczesne materiały, takie jak pianka poliuretanowa, wełna mineralna czy płyty izolacyjne z aerożelu, zapewniają wysoką efektywność izolacyjną. Dzięki nim domy mogą utrzymywać stabilną temperaturę niezależnie od warunków zewnętrznych.

Okna i drzwi są jednymi z najważniejszych elementów wpływających na efektywność energetyczną budynku. Inwestycje w nieruchomości deweloperskie często uwzględniają nowoczesne okna i drzwi o wysokiej izolacyjności termicznej. Okna z trzema szybami wypełnionymi gazem szlachetnym, takim jak argon, znacznie redukują straty ciepła. Dodatkowo, powłoki niskoemisyjne na szybach odbijają ciepło z powrotem do wnętrza budynku, co zwiększa efektywność energetyczną. Drzwi o wysokiej izolacyjności termicznej, wyposażone w uszczelki wielokomorowe i specjalne wypełnienia, minimalizują straty ciepła i zapewniają doskonałą barierę przeciwko zimnemu powietrzu. Warto zaznaczyć, że od roku 2021 tego typu okna są wymagane prawne.

Każda inwestycja deweloperska wymaga ogromnej ilości okien.

Odzysk ciepła i nowoczesne ogrzewanie

Oprócz produkcji ciepła można niejako wykorzystywać to ciepło ponownie. Coraz więcej osób realizując swoje inwestycje deweloperskie doposaża je w rekuperatory. Na rynku pojawiają się rozwiązania nie tylko dla budownictwa jednorodzinnego a także dla dużych inwestycji w mieszkania, które realizują deweloperzy. Wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja) to kolejny kluczowy element w budynkach efektywnych energetycznie. Systemy te zapewniają świeże powietrze w budynku, jednocześnie odzyskując ciepło z powietrza wywiewanego. Urządzenia te odzyskują do 90% ciepła z powietrza wywiewanego, przekazując je do świeżego powietrza nawiewanego. Dzięki temu budynki wymagają mniej energii na ogrzewanie, co przekłada się na mniejsze rachunki za energię i lepszy komfort mieszkańców.

Ogrzewanie podłogowe to efektywny sposób na zapewnienie komfortu cieplnego w nowoczesnych budynkach. Systemy te rozprowadzają ciepło równomiernie po całej powierzchni podłogi, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii. Wodny system ogrzewania podłogowego, w którym ciepła woda krąży w rurach umieszczonych w podłodze, jest energooszczędny i efektywny. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest łatwiejsze w instalacji i idealne do mniejszych powierzchni. Prowadząc nowoczesne inwestycje w deweloperkę coraz częściej wspiera się ogrzewanie podłogowe za pomocą systemów smart-home. Jako dwa najważniejsze w kontekście oszczędzania wymienia się inteligentne termostaty i systemy zarządzania oświetlania.

Urządzenia smart-home uczą się preferencji mieszkańców i automatycznie dostosowują temperaturę w pomieszczeniach, co pozwala na oszczędność energii. Inteligentne systemy oświetleniowe dostosowują natężenie światła w zależności od pory dnia i obecności mieszkańców, co zmniejsza zużycie energii.

Od początku każdej inwestycji w nieruchomości efektywność energetyczna to bardzo ważny czynnik.

Praktyczne zastosowanie efektowności energetycznej w inwestycji deweloperskiej

Przykładem zastosowania powyższych technologii może być nowoczesny, pasywny dom jednorodzinny. Taki budynek charakteryzuje się minimalnym zapotrzebowaniem na energię, co osiągane jest poprzez zastosowanie wysokiej jakości izolacji, okien trójszybowych, systemów rekuperacji oraz odnawialnych źródeł energii. Inteligentne systemy zarządzania energią dodatkowo optymalizują jej zużycie, a ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny przy niskim zużyciu energii. Inwestycja w takie mieszkanie to zwiększenie bezpieczeństwa inwestycji poprzez niskie koszty ale także łatwiejszą sprzedaż w przyszłości.

Efektywność energetyczna jest kluczowym elementem współczesnych inwestycji w nieruchomości deweloperskie związane z budownictwem wielorodzinnym. Stosowanie zaawansowanych technologii izolacyjnych, energooszczędnych systemów ogrzewania i wentylacji, a także odnawialnych źródeł energii, przyczynia się do tworzenia dochodowych nieruchomości o niskim śladzie węglowym. Dzięki temu nowoczesne budynki są bardziej atrakcyjne dla konsumentów, którzy coraz częściej poszukują ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Inwestowanie w nieruchomości deweloperskie staje się zatem nie tylko bezpiecznym i dochodowym przedsięwzięciem, ale również krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Coraz częściej zarówno nabywcy końcowego produktu czyli mieszkania ale także osoby finansujące budowę pytają o efektywność energetyczną budynku. Zdarzają się także zapytania o certyfikat BREEAM, który jest szybkim dowodem czy inwestycje w nieruchomości są ekologiczne. Planowanie budowy mieszkań kierując się tylko i wyłącznie minimalnym kosztem nie jest już przepisem na rynkowy sukces. Nastaje czas efektywności energetycznej.