Grupowa inwestycja w nieruchomości
Crowdfunding czyli grupowa inwestycja w nieruchomości jest tematem tak młodym, że dużo z potencjalnych inwestorów nie wie, iż ten model inwestycji właśnie taką nosi nazwę. Przyjrzyjmy się liczbom na świecie. Znane są wyniki badania Massolution, które mówią, że wartość rynku globalnego w 2014 roku wyniosła około 1 miliarda dolarów a 2015r. 2,5 mld USD. Jest to zaledwie niewielka część globalnej wartości rynku crowdfundingu, który w tym roku ma wynieść 34,4 mld dolarów. Eksperci jednak są zgodni, że rola crowdfundingu nieruchomości będzie rosła a wraz z nią rynek, w tempie nawet wyższym niż poziom wzrostu całej branży, który tylko w 2014 roku wyniósł aż 167%.
Real estate crowdfunding – wielkie projekty dla każdego
Crowdfunding zdemokratyzował podejście do inwestycji w nieruchomości. Sprawił, że to, co było dotychczas dostępne dla niewielu, nagle, za pośrednictwem mniejszych udziałów stało się możliwe dla mas, dla każdego, kto lubi, kiedy jego pieniądze pracują. Dotychczas większość projektów inwestycyjnych z branży nieruchomości była dostępna raczej dla tych, co dysponują sporym kapitałem. Crowdfunding zmienił tą zależność i pozwolił szerszej społeczności inwestować w zyskowne projekty, poczynając od niewielkich kwot. W USA, gdzie to wszystko się zaczęło, początkowo średnia kwota ‘wejścia’ w projekty wynosiła 10,000 USD, obecnie część firm oferuje nawet możliwość inwestycji już od 300 USD. Oczywiście, jeżeli chcemy zainwestować większą kwotę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić większą ilość udziałów w przedsięwzięciu.
Projekty, w jakie możesz lokować kapitał przez crowdfunding nieruchomości w Pracowni Finansowej to projekty deweloperskie zakładające budowę obiektów mieszkaniowych lub komercyjnych, z przeznaczeniem na sprzedaż.
Czy crowdfunding nieruchomości wyeliminuje banki?
Czy to już czas aby wyeliminować banki i zacząć się posiłkować kapitałem, który można pozyskać od obywateli? Chyba jeszcze nie nadszedł ten moment, ale crowdfunding nieruchomości sprawił, że wiele firm deweloperskich, inwestujących w nowe nieruchomości chce się podzielić zyskiem i zwraca się do społeczności internautów z ofertą sfinansowania inwestycji w Warszawie. Taka sytuacja sprawia, że wszystkie strony transakcji są zadowolone – firma realizująca przedsięwzięcie pozyskuje tani kapitał, bez odsetek i bez konieczności spłacania rat a inwestorzy mają możliwość ulokowania kapitału w coś bardziej zyskownego niż lokata bankowa.
Największe dotychczas zrealizowane projekty sfinansowane przez crowdfunding nieruchomości zlokalizowane są w USA. Amerykanie, na równi z Brytyjczykami, mają największe skłonności do inwestycji i pomnażania nawet niewielkiego kapitału tą metodą. Stopy zwrotu w USA wahają się w okolicach 10-12% na projektach dywidendowych oraz są nieco wyższe w przypadku projektów udziałowych. Kilka największych projektów w USA to min:
- 17 John Street w Nowym Jorku – 25 milionów USD
- Cumberland Metro w Illinois – z crowdfundingu pozyskano 18,5 mln USD. Firma chwali się, że aż 74% inwestorów inwestujących w nieruchomości to osoby inwestujące wielokrotnie.
- 90-94 Fulton Street w Nowym Jorku – 8 milionów USD
Crowdfunding nieruchomości w Polsce
Jak sytuacja wygląda na naszym rodzimym podwórku? Crowdfunding w Polsce rozgościł się już na dobre, jednak wciąż jest traktowany przez inwestorów po macoszemu. Wynika to głównie z braku wiedzy o tej metodzie pomnażania kapitału, jak i niskiemu zaufaniu społecznemu. Crowdfunding sam w sobie, w swojej dziewiczej formie służył do wspierania drobnymi kwotami kreatywnych pomysłów, na których może nam zależeć aby powstały. Crowdfunding inwestycyjny, do którego należy jego udziałowa forma to zupełnie inna sprawa. Inwestorzy wpłacają określone kwoty, będące równowartością udziałów w konkretnych projektach biznesowych. Crowdfunding nieruchomości można porównać do zakupów grupowych – grupa drobnych inwestorów, razem, może dysponować kwotą odpowiednio wysoką, aby możliwy był zakup udziałów w projekcje biznesowym, na którą samotnie raczej nie moglibyśmy sobie pozwolić.
Pracownia Finansowa jako spółka celowa oferuje możliwość nabycia udziałów w kolejnych przedsięwzięciach deweloperskich. Projekty zakładają dochodową inwestycję na dwa lata, z gwarantowaną, roczną stopą zwrotu na poziomie 10%. To aż siedem razy więcej niż zyski na lokacie oszczędnościowej w banku.
