Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Inwestycje w nieruchomości premium odporne na zawirowania na rynku – Tomasz Kopiszka, Investment Manager

6 października 2022

Projekty nieruchomości znikają z portfolio Pracowni Finansowej w błyskawicznym tempie. Inwestorzy upatrują w tym segmencie rynku najlepszy sposób na lokowanie kapitału i czerpanie zysku. Niedawno dołączył do oferty wyjątkowy projekt z segmentu nieruchomości premium, którego prestiżowa lokalizacja w samym centrum Warszawy wróży inwestycyjny sukces. Więcej o projekcie realizowanym przy ul. Grzybowskiej 6 w rozmowie z Tomaszem Kopiszką, Investment Managerem Pracowni Finansowej.

Jakie są plany dotyczące terminu budowy i sprzedaży nieruchomości w tej inwestycji? Czy aktualna sytuacja rynkowa sprzyja realizacji obiektów z segmentu premium?

Należy pamiętać, że segment rynku nieruchomości premium jest odporny na zawirowania na rynku. Jest duże zapotrzebowanie na tego typu dobra luksusowe i jednocześnie mała podaż. W inwestycji realizowanej przy ul. Grzybowskiej 6 znajdzie się 27 apartamentów. Ich wielkość oscyluje między 94m2 a 202m2. Partner branżowy grupy INWE przewiduje tutaj zamknięcie sprzedaży maksymalnie w 12 miesięcy. Rozpoczęcie budowy zaplanowane jest po finalizacji zakupu nieruchomości, orientacyjnie na początku przyszłego roku. Zakończenie budowy planowane jest w maksymalnie 2 lata. Apartamenty w projekcie będą sprzedawane po ok. 25tys zł za m2 a podziemne miejsca parkingowe za 100tys zł. Na korzyść planowanego, krótkiego czasu sprzedaży działa również niska liczba apartamentów. Jest to dobra inwestycja pod kątem okresu, w którym odbywać się będzie realizacja i sprzedaż.

Jaka jest historia tej inwestycji, która teraz będzie dopiero kończona? Jak wygląda jej sytuacja prawna?

Poprzedni właściciel nie uzyskał zgody na przekształcenie budynku w innego typu obiekt.  Syndyk formalnie przejął wszelkie prawa do obiektu, ponieważ ze względów formalnych budowa nie została ukończona. Był poszukiwany nowy właściciel, który przeprowadzi ten proces i dokończy inwestycję. Grupa INWE wraz z partnerem chętnie zajęli to miejsce, szybko i skutecznie wygrali przetarg na dzierżawę tego budynku, zapewniając sobie jednocześnie prawo jego pierwokupu. Kolejny etap, czyli zakup nieruchomości powinien być już tylko formalnością.

Na jakim etapie jest w tym projekcie proces uzyskiwania pozwolenia na budowę?

Partner branżowy INWE będzie się starać o zamienne pozwolenie na budowę. To się odbywa przed PINB, gdzie zostały już złożone niezbędne dokumenty. Deweloper ma już doświadczenie we współpracy z tą jednostką. Przy ostatniej podobnej realizacji, gdzie również przejęto budynek po poprzednim właścicielu, udało się przeprowadzić proces z sukcesem w procedurze naprawczej.

Czy przedstawione widoki apartamentowca to już ostateczna wizualizacja?

Wizualizacja nie jest ostateczna. Deweloper w drodze konkursu wyłoni pracownię architektoniczną, która zaproponuje najlepszą adaptację apartamentów do celów mieszkalnych z uwzględnieniem tarasów czy loggi. Projekt ma uwzględniać najnowsze trendy rynkowe. W tym celu planuje się m.in. wymianę obecnej elewacji na całkowicie przeszkloną.

Jak były finansowane do tej pory inwestycje realizowane przez partnera branżowego INWE? Dlaczego zdecydowali się na współpracę przy finansowaniu projektu Grzybowska 6 z udziałem inwestorów Pracowni Finansowej?

Forma finansowania inwestycji u tego dewelopera się nie zmieniła. Już wcześniej finansowali swoje projekty w modelu crowdfundingowym. Proces finansowania i realizacji, partner branżowy grupy INWE prowadził wcześniej od A do Z we własnym zakresie. Teraz chce koncentrować się głównie na realizacji inwestycji, a kwestię pozyskania kapitału oddać w ręce doświadczonych profesjonalistów. Pracownię Finansową obserwowali niemalże od początku istnienia firmy, więc mają pewność, że inwestorzy zostaną obsłużeni na najwyższym poziomie.

Czy inwestorem projektu jest również partner branżowy INWE odpowiadający za realizację inwestycji?

Inwestorami są osoby nabywające udziały w tej inwestycji we współpracy z Pracownią Finansową. Partner branżowy grupy INWE nie jest inwestorem w tym projekcie, a odpowiada za realizację jako deweloper.

W jaki sposób można dołączyć do tej inwestycji?

Sposób przystąpienia do inwestycji polega na objęciu udziałów w spółce, której celem jest realizacja inwestycji i wygenerowanie zysku ze sprzedaży. Proces rozpoczyna się od zapoznania z umową inwestycyjną i umową spółki. Po podpisaniu umowy następuje wpłata kapitału zgodnie z umową. Proces dołączenia do inwestycji kończy przystąpienie do spółki celowej przed notariuszem. To oznacza, że inwestor został wspólnikiem i staje się pośrednio właścicielem nieruchomości, a po sprzedaży inwestycji otrzyma zainwestowany kapitał plus zysk w wysokości proporcjonalnej do zakupionych udziałów. Prognozowany zysk dla pierwszych inwestorów został oszacowany na poziomie 38%.

Co sprawia, że teraz jest świetny moment na inwestycje w nieruchomości?

W wyniku podniesienia stóp procentowych i tymczasowego zmniejszenia dostępności kredytów, część deweloperów wstrzymała lub zmniejszyła produkcję. Oznacza to, że w kolejnych dwóch latach do sprzedaży trafi mniej mieszkań. Ponieważ zapotrzebowanie na rynku warszawskim jest nadal duże, ceny lokali automatycznie będą rosły. To bardzo dobra informacja dla Inwestorów, których zyski prawdopodobnie będę jeszcze większe.

Sprawdź strategię inwestycyjną na stronie projektu TUTAJ >>

Zapisz się na webinar LIVE o inwestycji i zadaj dodatkowe pytania REJESTRACJA >>

Przeczytaj także

Branża nieruchomości mierzy się obecnie z wyzwaniami związanymi z rosnącą inflacją, wzrostem cen materiałów, a także dostępem do kredytów. Mimo to, zapotrzebowanie na rynku mieszkaniowym w Łodzi jest większe. Z czego to wynika? Zapytaliśmy Rafała Jujka – Prezesa JR Capital – partnera branżowego grupy INWE, realizującego inwestycje deweloperskie w Łodzi, do których można dołączyć z Pracownią Finansową.

Sposobów inwestowania na rynku nieruchomości jest już bardzo wiele. Inwestorzy wybierając odpowiedni dla siebie projekt biorą pod uwagę głównie prognozowaną stopę zwrotu z inwestycji, ale także horyzont inwestycyjny oraz próg wejścia. Zawsze jednak zależy im na bezpieczeństwie inwestycji. Dlatego inwestowanie na rynku deweloperskim w banki ziemi, staje się odpowiednią propozycją szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem długoterminowym i chcą się przekonać o potencjale rynku nieruchomości.

Inwestorzy stoją przed dylematem – inwestować czy wstrzymywać kapitał? Na szali ważą się losy tracącej na wartości gotówki w dobie inflacji i obawy przed dalszym rozwojem sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. W odniesieniu do obecnych realiów na rynku eksperci Pracowni Finansowej odpowiadali na pytania uczestników webinaru dotyczącego inwestowania w nieruchomości.

Inwestycja deweloperska SPARK to projekt realizowany przy ul. Krzesiwa 9 na warszawskim Zaciszu. W otoczeniu zieleni możemy już podziwiać zespół 7 pięknych domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Proekologiczna postawa dewelopera z grupy INWE sprawiła, że okolica zazieleniła się jeszcze bardziej, dzięki zasadzonym przy drodze tujom.

24.10 godz. 20:00