Inwestycje w nieruchomości premium odporne na zawirowania na rynku – Tomasz Kopiszka, Investment Manager

Projekty nieruchomości znikają z portfolio Pracowni Finansowej w błyskawicznym tempie. Inwestorzy upatrują w tym segmencie rynku najlepszy sposób na lokowanie kapitału i czerpanie zysku. Niedawno dołączył do oferty wyjątkowy projekt z segmentu nieruchomości premium, którego prestiżowa lokalizacja w samym centrum Warszawy wróży inwestycyjny sukces. Więcej o projekcie realizowanym przy ul. Grzybowskiej 6 w rozmowie z Tomaszem Kopiszką, Investment Managerem Pracowni Finansowej.
Jakie są plany dotyczące terminu budowy i sprzedaży nieruchomości w tej inwestycji? Czy aktualna sytuacja rynkowa sprzyja realizacji obiektów z segmentu premium?
Należy pamiętać, że segment rynku nieruchomości premium jest odporny na zawirowania na rynku. Jest duże zapotrzebowanie na tego typu dobra luksusowe i jednocześnie mała podaż. W inwestycji realizowanej przy ul. Grzybowskiej 6 znajdzie się 27 apartamentów. Ich wielkość oscyluje między 94m2 a 202m2. Partner branżowy grupy INWE przewiduje tutaj zamknięcie sprzedaży maksymalnie w 12 miesięcy. Rozpoczęcie budowy zaplanowane jest po finalizacji zakupu nieruchomości, orientacyjnie na początku przyszłego roku. Zakończenie budowy planowane jest w maksymalnie 2 lata. Apartamenty w projekcie będą sprzedawane po ok. 25tys zł za m2 a podziemne miejsca parkingowe za 100tys zł. Na korzyść planowanego, krótkiego czasu sprzedaży działa również niska liczba apartamentów. Jest to dobra inwestycja pod kątem okresu, w którym odbywać się będzie realizacja i sprzedaż.
Jaka jest historia tej inwestycji, która teraz będzie dopiero kończona? Jak wygląda jej sytuacja prawna?
Poprzedni właściciel nie uzyskał zgody na przekształcenie budynku w innego typu obiekt. Syndyk formalnie przejął wszelkie prawa do obiektu, ponieważ ze względów formalnych budowa nie została ukończona. Był poszukiwany nowy właściciel, który przeprowadzi ten proces i dokończy inwestycję. Grupa INWE wraz z partnerem chętnie zajęli to miejsce, szybko i skutecznie wygrali przetarg na dzierżawę tego budynku, zapewniając sobie jednocześnie prawo jego pierwokupu. Kolejny etap, czyli zakup nieruchomości powinien być już tylko formalnością.
Na jakim etapie jest w tym projekcie proces uzyskiwania pozwolenia na budowę?
Partner branżowy INWE będzie się starać o zamienne pozwolenie na budowę. To się odbywa przed PINB, gdzie zostały już złożone niezbędne dokumenty. Deweloper ma już doświadczenie we współpracy z tą jednostką. Przy ostatniej podobnej realizacji, gdzie również przejęto budynek po poprzednim właścicielu, udało się przeprowadzić proces z sukcesem w procedurze naprawczej.
Czy przedstawione widoki apartamentowca to już ostateczna wizualizacja?
Wizualizacja nie jest ostateczna. Deweloper w drodze konkursu wyłoni pracownię architektoniczną, która zaproponuje najlepszą adaptację apartamentów do celów mieszkalnych z uwzględnieniem tarasów czy loggi. Projekt ma uwzględniać najnowsze trendy rynkowe. W tym celu planuje się m.in. wymianę obecnej elewacji na całkowicie przeszkloną.

Przeczytaj także
Branża nieruchomości mierzy się obecnie z wyzwaniami związanymi z rosnącą inflacją, wzrostem cen materiałów, a także dostępem do kredytów. Mimo to, zapotrzebowanie na rynku mieszkaniowym w Łodzi jest większe. Z czego to wynika? Zapytaliśmy Rafała Jujka – Prezesa JR Capital – partnera branżowego grupy INWE, realizującego inwestycje deweloperskie w Łodzi, do których można dołączyć z Pracownią Finansową.
Sposobów inwestowania na rynku nieruchomości jest już bardzo wiele. Inwestorzy wybierając odpowiedni dla siebie projekt biorą pod uwagę głównie prognozowaną stopę zwrotu z inwestycji, ale także horyzont inwestycyjny oraz próg wejścia. Zawsze jednak zależy im na bezpieczeństwie inwestycji. Dlatego inwestowanie na rynku deweloperskim w banki ziemi, staje się odpowiednią propozycją szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem długoterminowym i chcą się przekonać o potencjale rynku nieruchomości.
Inwestorzy stoją przed dylematem – inwestować czy wstrzymywać kapitał? Na szali ważą się losy tracącej na wartości gotówki w dobie inflacji i obawy przed dalszym rozwojem sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. W odniesieniu do obecnych realiów na rynku eksperci Pracowni Finansowej odpowiadali na pytania uczestników webinaru dotyczącego inwestowania w nieruchomości.
Inwestycja deweloperska SPARK to projekt realizowany przy ul. Krzesiwa 9 na warszawskim Zaciszu. W otoczeniu zieleni możemy już podziwiać zespół 7 pięknych domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Proekologiczna postawa dewelopera z grupy INWE sprawiła, że okolica zazieleniła się jeszcze bardziej, dzięki zasadzonym przy drodze tujom.