Jakie są przewagi inwestycji w nieruchomości nad holdowaniem nadwyżek kapitału?

Inwestorzy stoją przed dylematem – inwestować czy wstrzymywać kapitał? Na szali ważą się losy tracącej na wartości gotówki w dobie inflacji i obawy przed dalszym rozwojem sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. W odniesieniu do obecnych realiów na rynku eksperci Pracowni Finansowej odpowiadali na pytania uczestników webinaru dotyczącego inwestowania w nieruchomości.
Czy kiedy aktualnie mamy do czynienia z wojną na Ukrainie, a ceny materiałów budowlanych bardzo wzrosły, to ten biznes jest nadal opłacalny? Jakie ma przewagi nad trzymaniem gotówki na czarną godzinę?
Jedni wolą przetrzymywać nadwyżki kapitału, a inni inwestują właśnie w tych czasach jeszcze intensywniej. W opinii ekspertów, w obliczu aktualnej sytuacji spadku wartości pieniądza, lepiej wydać gotówkę na dobra materialne, które przynajmniej zachowają swoją wartość. Inwestując w nieruchomości, zabezpieczamy kapitał przed inflacją. Ceny materiałów wzrosły już jakiś czas temu, więc kalkulacje rentowności projektów uwzględniają te podwyżki. Gdyby ceny rosły jeszcze bardziej, to w modelu biznesowym zastosowanym w inwestycjach grupy INWE i tak sprzedaż nieruchomości odbywa się w cenach rynkowych w sytuacji gospodarczej po wybudowaniu osiedla. Zatem, jeśli ceny materiałów będą nadal rosły, to domy zostaną sprzedane odpowiednio drożej – ich ceny wzrosną zgodnie z cenami na rynku nieruchomości. I to właśnie oznacza zabezpieczenie kapitału przed inflacją.
Jak sytuacja kredytów i kredytobiorców wpływa na prognozę inwestycji w nieruchomości?
Oczywiście sytuacja związana z kredytami jest na bieżąco obserwowana przez ekspertów i nie będzie ona trwała wiecznie. Biorąc kredyt wtedy, gdy są bardzo niskie stopy procentowe trzeba się liczyć z tym, że one wzrosną. I odwrotnie – zaciągając kredyt, gdy są wysokie stopy procentowe, można liczyć na to, że mogą się obniżać. Ryzyko związane z brakiem uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej wśród nabywców nieruchomości z projektów INWE jest znikome. Grupą docelową są osoby, które chcą się przeprowadzić z mieszkania do domu o wyższym standardzie z ogródkiem, a ich status materialny im na to pozwala i nie robi różnicy kilka punktów w stopach procentowych. Takie osoby kupują dom często za gotówkę lub przy niewielkim wsparciu kredytem.
Czy domy budowane w ramach inwestycji w nieruchomości będą uwzględniały technologię SmartDom lub panele fotowoltaiczne?
Strategia nie uwzględnia instalowania w inwestycjach dodatkowych urządzeń, których nabywca mógłby sobie nie życzyć. Na takie dodatki jak SmartDom czy panele fotowoltaiczne każdy właściciel domu może się zdecydować już we własnym zakresie po uzyskaniu Aktu Notarialnego nabycia nieruchomości. Doświadczenie partnera branżowego grupy INWE wskazuje na trend, który mówi o pewnej preferowanej samodzielności nabywców w zakresie wyboru dostawcy inteligentnych systemów instalowanych wewnątrz lokali. Właściciele domów chcą mieć te systemy dostosowane do własnych potrzeb i wybrać je sami, dlatego w inwestycjach deweloperskich z portfolio Pracowni Finansowej nie będą one narzucane odgórnie.
Dowiedz się więcej o inwestowaniu grupowym w nieruchomości i uzyskaj wzory dokumentów inwestycyjnych zamawiając kontakt z Investment Managerem TUTAJ >>

Przeczytaj także
Eksperci już kilka miesięcy temu ogłosili Zakopane polskim Manhattanem. Dotyczy to przede wszystkim wysokich cen nieruchomości, które determinowane są przez ograniczoną dostępność gruntów. To podnosi atrakcyjność tego typu inwestycji. Przy tym coraz bardziej nowatorski styl budowy tamtejszych domów dodatkowo potwierdza, że Zakopane zasługuje na miano górskiej metropolii marzeń.
Branża budowlana to branża, która napędza gospodarkę. Nabywcy, którzy kupią dom, wspierają także wiele innych obszarów rynku – kupują wyposażenie, meble, sprzęt RTV AGD itd. Można więc stwierdzić, że deweloperzy są siłą napędową gospodarki i ten obszar rynku także wpływa na inflację. Jak zatem podsumujemy rok 2021 w inwestycjach deweloperskich i jakie prognozy na kolejne lata? Odpowiada Radosław Kałczew, prezes WayDo – partnera technologicznego grupy INWE, realizującego projekty nieruchomości z portfolio Pracowni Finansowej.
Powodów do inwestowania w nieruchomości jest tak wiele, jak Inwestorów, którzy zdecydowali się na dołączenie do projektów deweloperskich w systemie crowdfundingowym. Jednym z powodów, który należy wymienić jest to, że stanową jedną z możliwości ochrony kapitału przed skutkami inflacji.
Panująca w ostatnim czasie podwyższona inflacja to czynnik, który sprawia, że nasze oszczędności systematycznie topnieją. W takiej sytuacji nie powinno nikogo dziwić, że inwestorzy stawiają na nieruchomości jako sposób na ochronę oraz pomnożenie posiadanego kapitału.