Rekordowe inwestycje i coraz nowsze standardy
Na początku tego roku firma CBRE przeprowadziła analizę zmian na polskim rynku nieruchomości. Do końca roku 2019 sytuacja ta była bardzo dobra. Czy na podstawie tego raportu można przewidzieć, co przyniosą kolejne lata? Jaki wpływ na rynek inwestycji będzie miała pandemia koronawirusa? Zachęcamy do zapoznania się z opinią Grupy Pracownia Finansowa.
Rynek inwestycji w nieruchomości w roku 2020 – raport CBRE
Według danych z raportu CBRE (międzynarodowa firma świadcząca usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych), w IV kwartale 2019 roku w Warszawie sprzedano ponad 6 tys. mieszkań na rynku pierwotnym, czyli o ok. 20% więcej niż w poprzednim. Roczna sprzedaż wyniosła ponad 23 tys. jednostek – o 2% więcej niż w 2018 roku. Można więc śmiało mówić o tendencji wzrostowej. Co ciekawe, w ostatnich 6 kwartałach popyt nie malał pomimo wyraźnych podwyżek cen. Odnotowano nawet nowe rekordy inwestycyjne!
Przypuszcza się, że może to być związane z poprawiającą się sytuacją bytową Polaków (dodatkowe świadczenia, podniesienie pensji minimalnej). Niewątpliwie wpływ na to mogą mieć też drożejące towary i usługi. W obawie przed kryzysem ludzie nie chcą zwlekać z zakupem nieruchomości. W roku 2020 przewidywano jedynie nieznaczne spowolnienie wzrostu cen. Rynek inwestycji wygląda nadal obiecująco i został jedynie chwilowo przystopowany przez sytuację związaną z pandemią koronawirusa.
Grupa Pracownia Finansowa o inwestycjach w nieruchomości
Działania mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa zahamowały światową gospodarkę. Wartość złotego spadła do poziomu najniższego od wielu lat. Czy w takich warunkach rynek inwestycji w Warszawie również ucierpi? Eksperci Grupy Pracownia Finansowa są zdania, że niekoniecznie. W tak niepewnych czasach ludzie tym bardziej chcą zabezpieczyć się na przyszłość. Wraz z malejącą wartością złotego niejako tracą pieniądze, które przetrzymują np. na kontach oszczędnościowych. Pomimo kryzysu można korzystnie zaangażować nadwyżki kapitału. Rynek nieruchomości jest jednym z najstabilniejszych i najwolniej reagujących na wszelkie kryzysy. Specjaliści uważają, że w obecnej sytuacji ceny mieszkań jedynie okresowo przestaną rosnąć. Ludzie mogą chwilowo odłożyć w czasie perspektywę zakupu. Po ustabilizowaniu się sytuacji nadal będą szukać dla siebie własnego miejsca do życia.
Czy koronawirus będzie miał wpływ na rynek inwestycji?
Z pewnością obecny kryzys wywołany przez pandemię ma i będzie miał wpływ na rynek inwestycji, ale w pewnych sektorach, takich jak nieruchomości deweloperskie, jest on mniej dotkliwy. Decydując się teraz na crowdfunding nieruchomości w ramach projektu budowy np. osiedla, ma się szansę na atrakcyjny zysk ale i zabezpieczenie kapitału przed inflacją, bo po zakończeniu inwestycji lokale będą sprzedawane w cenach uwzględniających spadek wartości pieniądza, wywołany masowym jego dodrukiem. Takie realizacje trwają ok. 2-3 lata, więc zakończenie odbędzie się już po ustabilizowaniu sytuacji wywołanej pandemią. Eksperci prognozują, że gdy sytuacja się unormuje, to utrzymywane aktualnie na jednym poziomie ceny na rynku, znów zaczną wykazywać tendencję wzrostową. Jest to tylko kwestia czasu i spodziewanego powrotu do normalności.

Przeczytaj także
Użytkownicy aplikacji jako pierwsi otrzymują informacje o nowych projektach inwestycyjnych, do których można dołączyć, a także preferencyjnych warunkach przystąpienia do inwestycji, dostępnych wyłącznie dla wąskiego grona osób.
Do Warszawy sprowadza się wiele młodych ludzi z innych części Polski, a także z zagranicy. Ponieważ szukają tutaj pracy i stabilizacji, często decydują się na kupno własnego lokum. Z tego względu inwestycje w nieruchomości są świetnym sposobem na zabezpieczenie oraz pomnożenie kapitału. Przedstawiamy nasz nowy warszawski projekt – O2!
Statystyki jasno wykazują, że w Polsce powstaje coraz więcej mieszkań i domów jednorodzinnych. Wzrosty cen podstawowych mediów oraz produktów mają chwilowo spowolnić rozwój sektora budowlanego, ale nie przewiduje się żadnego załamania. Czy rynek mieszkaniowy w Polsce ma potencjał inwestycyjny? Analizujemy raport GUS!
Jak wykazują badania m.in. Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy coraz chętniej kupują domy na własność. W jakich wnętrzach najchętniej chce się teraz mieszkać? Wyjaśniamy jakie inwestycje w nieruchomości są teraz najbardziej popularne.