Średnio 170 tys. PLN inwestorzy przeznaczali na inwestycje w nieruchomości w 2022 roku – bezpieczeństwo głównym powodem

Nieruchomości w 2022 roku stanowiły branżę, w której inwestorzy nadal lokowali wysokie kwoty w przeliczeniu na pojedynczą inwestycję. Według danych z Biura Obsługi Inwestora średnia kwota inwestycji w nieruchomości w ostatnim roku oscylowała na poziomie ok. 170 tys. PLN. O potencjale branży i zaufaniu inwestorów do inwestycji w nieruchomości opowiedziała Ewelina Kożuchowska, Investment Manager Pracowni Finansowej.
Branża deweloperska spotkała się w 2022 roku z dosyć dużymi zawirowaniami, a jednak średnia kwota inwestycji uplasowała się na relatywnie wysokim poziomie. Co powoduje, że inwestorzy nadal chętnie inwestują w nieruchomości?
Inwestycje w nieruchomości są jedną z najstarszych form inwestycyjnych, które sprawdzają się wszędzie na świecie. Są pewnego rodzaju nośnikiem wartości pieniądza i przenoszą go w czasie. Chwilowe zawirowania spowodowane spadkiem dostępności kredytów czy inflacja nie spowodują w Polsce wyhamowania branży. Polski rynek jest wciąż niedowartościowany. W Warszawie brakuje pomiędzy 170 000 – 200 000 mieszkań. W Łodzi, gdzie obecnie oferujemy inwestycje około 30 000 – 40 000 mieszkań. Im bardziej kraj się rozwija, tym jest większe zapotrzebowanie na nieruchomości. Polska pozostaje wciąż przed etapem największego rozwoju gospodarczego w historii. Pewne trendy są powtarzalne. Jeżeli pewne procesy w zamożniejszych gospodarkach Europy przebiegały podobnie, możemy założyć z dużym prawdopodobieństwem, że w Polsce również tak będzie. Co oznacza, że nieruchomości będą odnotowywać stały wzrost cen od 3% do 5% rocznie. Świadomi inwestorzy, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i atrakcyjne zyski o tym wiedzą i posiadają w portfelu inwestycyjnym znaczny udział tych aktywów, będących kwintesencją definicji inwestycji w realną wartość. Zwłaszcza, że w projekty z Grupy INWE można obecnie inwestować z Pracownią Finansową już od 50 000 zł, ponieważ realizowane są w modelu grupowym.
Według danych z Biura Obsługi Inwestora spółki deweloperskie odnotowały w 2022 roku wypłaty do inwestorów w kwocie 7,2 milionów PLN łącznie – które projekty zasiliły portfele inwestorów?
W 2022r wypłacone zostały do inwestorów środki ze spółek PF2, PF KOA, PFN CAPITAL i PFN VIP. Są to projekty deweloperskie zrealizowane w Warszawie, które były finansowane w poprzednich latach. W większości przypadków inwestorzy decydują się na reinwestowanie zarobionych środków, ponieważ wiarygodność firmy, atrakcyjne zyski, niski próg wejścia oraz zespół doświadczonych ekspertów zachęca ich do dalszego pomnażania za jej pośrednictwem swojego majątku. Obecnie w deweloperce otworzyliśmy się także na rynek łódzki, ponieważ jest to miasto z ogromnym potencjałem w tej branży. Zlokalizowane jest w samym sercu Polski, u zbiegu dwóch głównych autostrad, z którego można sprawnie dojechać do każdego zakątka kraju. Jest to dobrze skomunikowana miejscowość, z historią i klimatem, w której można rozwijać karierę zawodową i prowadzić szczęśliwe życie rodzinne. Łódź to miejsce z ogromnymi perspektywami i możliwościami, a jednocześnie bardzo preferencyjnymi cenami nieruchomości w stosunku do innych miast. Ich systematyczny wzrost pozwala prognozować jeszcze wyższe wypłaty dla inwestorów w aktualnie realizowanych projektach niż założone w biznesplanie.
Popyt na rynku nieruchomości wraca, ale nie we wszystkich obszarach. Co można nazwać obecnie okazją inwestycyjną? Jakie cechy musi spełniać?
Kluczem do sukcesu Pracowni Finansowej jest oferowanie inwestycji w projekty deweloperskie, które wypełniają pewną lukę na rynku, dlatego niezależnie od mechanizmów rynkowych jest na nie stały popyt. Konsekwentnie w grupie INWE realizowane są inwestycje w domy jednorodzinne o podwyższonym standardzie w obrębie aglomeracji miejskich dla zamożniejszych nabywców, którzy chcą wygodnie żyć i mieć dostęp do wszystkich atrakcji.
Ponadto mieszkańcy coraz bardziej cenią sobie ekologię i nowoczesne rozwiązania. Wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom, dlatego najnowsze projekty są przystosowane do instalacji odnawialnych źródeł energii, pomp ciepła i systemu inteligentnego budynku. A zatem okazja inwestycyjna to lokowanie kapitału w projekty deweloperskie, których nie ma wiele na rynku, dlatego cieszą się nieustającym zainteresowaniem, wyróżnia je lokalizacja w mieście, nowoczesny design i jakość, a nabywcy stanowią grupę osób zamożnych, którzy raczej nie muszą posiłkować się kredytami. Natomiast uroszczone procedury administracyjne sprzyjają podejmowaniu dynamicznych decyzji o zakupie.
Jakie plany na ofertę dla inwestorów w 2023 roku? Na co warto zwrócić uwagę?
Grupa INWE co roku stara się zaskoczyć naszych inwestorów interesującą propozycją inwestycji w nieruchomości. W roku 2023 r we współpracy z partnerem branżowym JR Group realizowany jest projekt Apartamenty Polesie zlokalizowany w jednej z najbardziej urokliwych miejsc na mapie Łodzi. Lokalizacja inwestycji jest unikatowa, przede wszystkim dla osób, które pragną połączyć wygodne miejskie życie w nowoczesnym mieszkaniu w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych i miejsc do rekreacji. Pan Rafał Jujka prezes JR Group podkreśla, że nieruchomości w tej okolicy cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony przyszłych nabywców. Jest to istotny czynnik przy wyborze lokalizacji inwestycji, ponieważ mieszkania tutaj szybko się sprzedają, a więc inwestor w krótkim czasie (ok. 15 miesięcy) może otrzymać zwrot kapitału z zyskiem.
Apartamenty Polesie to kameralna inwestycja deweloperska o podwyższonym standardzie. Projekt zakłada budowę ośmiu przestronnych budynków mieszkalnych, jednorodzinnych w zabudowie szeregowej wyposażony w system smart home, system energooszczędny, możliwość podłączenia do pompy ciepła i magazynów energii. Można powiedzieć, że poprzez te projekty deweloperskie grupa INWE zapełnia pewną niszę na rynku nieruchomości. Umożliwia zainwestowanie z Pracownią Finansową w rynek dóbr luksusowych przeznaczony dla klientów, którzy kupują za gotówkę bez dźwigni na kredycie. Wszystkie te aspekty wpływają na możliwość zaoferowania inwestorom atrakcyjnych zysków na poziomie około 21%. w skali w projektu w jednej z najbezpieczniejszych form inwestowania.

Przeczytaj także
Branża nieruchomości mierzy się obecnie z wyzwaniami związanymi z rosnącą inflacją, wzrostem cen materiałów, a także dostępem do kredytów. Mimo to, zapotrzebowanie na rynku mieszkaniowym w Łodzi jest większe. Z czego to wynika? Zapytaliśmy Rafała Jujka – Prezesa JR Capital – partnera branżowego grupy INWE, realizującego inwestycje deweloperskie w Łodzi, do których można dołączyć z Pracownią Finansową.
Sposobów inwestowania na rynku nieruchomości jest już bardzo wiele. Inwestorzy wybierając odpowiedni dla siebie projekt biorą pod uwagę głównie prognozowaną stopę zwrotu z inwestycji, ale także horyzont inwestycyjny oraz próg wejścia. Zawsze jednak zależy im na bezpieczeństwie inwestycji. Dlatego inwestowanie na rynku deweloperskim w banki ziemi, staje się odpowiednią propozycją szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem długoterminowym i chcą się przekonać o potencjale rynku nieruchomości.
Inwestorzy stoją przed dylematem – inwestować czy wstrzymywać kapitał? Na szali ważą się losy tracącej na wartości gotówki w dobie inflacji i obawy przed dalszym rozwojem sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. W odniesieniu do obecnych realiów na rynku eksperci Pracowni Finansowej odpowiadali na pytania uczestników webinaru dotyczącego inwestowania w nieruchomości.
Inwestycja deweloperska SPARK to projekt realizowany przy ul. Krzesiwa 9 na warszawskim Zaciszu. W otoczeniu zieleni możemy już podziwiać zespół 7 pięknych domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Proekologiczna postawa dewelopera z grupy INWE sprawiła, że okolica zazieleniła się jeszcze bardziej, dzięki zasadzonym przy drodze tujom.