Wiosenne ożywienie w nieruchomościach ze wzrostem popytu na domy – Piotr Rusinowski, Pracownia Finansowa
Tendencje obserwowane na rynku nieruchomości wskazują na powracający optymizm. Według analizy nastrojów portalu nieruchomości-online.pl, segment domów osiągnął wzrost o 14,5 pkt i wyniósł 53,5 pkt w I kw. 2023 r. O obecnej sytuacji na rynku opowiedział Piotr Rusinowski z Pracowni Finansowej.
Dlaczego zwiększa się zainteresowane domami na rynku nieruchomości?
Zainteresowanie domami wzrasta z kilku powodów. Po pierwsze pandemia Covid-19 oraz związane z nią ograniczenia sprawiły, że wiele osób zaczęło odczuwać potrzebę zmiany otoczenia i rezygnacji z mieszkania w bloku na rzecz domu. Po drugie, wysokie ceny mieszkań w miastach skłaniają niektórych poszukujących do rozglądania się za domami na obrzeżach, gdzie często można je kupić w podobnej cenie. Prognozy na najbliższy rok przewidują zwiększony popyt na nieruchomości do 600k PLN przez rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%. W ramach tego programu będzie można uzyskać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach na zakup pierwszego mieszkania lub domu, a także na dokończenie i wykończenie budowy. To w perspektywie roku może zwiększyć marże na cenach transakcyjnych o 5-10%. Rozpoczęcie cyklu wzrostu marż może spowodować obniżenie stóp procentowych. Druga połowa 2023 r. i 2024 r. może przynieść znaczące ożywienie w branży.
Na co zwrócić uwagę, kiedy chcemy inwestować w domy?
Przy inwestowaniu w budowę domów warto zwrócić uwagę na lokalizację, dostępność do usług i infrastrukturę w okolicy. Należy ocenić koszty budowy, najlepiej kontraktując materiały i usługi budowlane przed startem inwestycji. Ważne jest również zaplanowanie projektu i znalezienie odpowiednich nowoczesnych rozwiązań, które będą spełniać oczekiwania ich nabywców. Warto sprawdzić opcję inwestowania pasywnego jak crowdfunding, czyli społecznościowe finansowanie budowy nieruchomości, gdzie można zarabiać jak deweloper, bez poświęcania czasu na doglądanie inwestycji czy budowy.