Wiosenne ożywienie w nieruchomościach ze wzrostem popytu na domy – Piotr Rusinowski, Pracownia Finansowa

Tendencje obserwowane na rynku nieruchomości wskazują na powracający optymizm. Według analizy nastrojów portalu nieruchomości-online.pl, segment domów osiągnął wzrost o 14,5 pkt i wyniósł 53,5 pkt w I kw. 2023 r. O obecnej sytuacji na rynku opowiedział Piotr Rusinowski z Pracowni Finansowej.
Dlaczego zwiększa się zainteresowane domami na rynku nieruchomości?
Zainteresowanie domami wzrasta z kilku powodów. Po pierwsze pandemia Covid-19 oraz związane z nią ograniczenia sprawiły, że wiele osób zaczęło odczuwać potrzebę zmiany otoczenia i rezygnacji z mieszkania w bloku na rzecz domu. Po drugie, wysokie ceny mieszkań w miastach skłaniają niektórych poszukujących do rozglądania się za domami na obrzeżach, gdzie często można je kupić w podobnej cenie. Prognozy na najbliższy rok przewidują zwiększony popyt na nieruchomości do 600k PLN przez rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%. W ramach tego programu będzie można uzyskać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach na zakup pierwszego mieszkania lub domu, a także na dokończenie i wykończenie budowy. To w perspektywie roku może zwiększyć marże na cenach transakcyjnych o 5-10%. Rozpoczęcie cyklu wzrostu marż może spowodować obniżenie stóp procentowych. Druga połowa 2023 r. i 2024 r. może przynieść znaczące ożywienie w branży.
Na co zwrócić uwagę, kiedy chcemy inwestować w domy?
Przy inwestowaniu w budowę domów warto zwrócić uwagę na lokalizację, dostępność do usług i infrastrukturę w okolicy. Należy ocenić koszty budowy, najlepiej kontraktując materiały i usługi budowlane przed startem inwestycji. Ważne jest również zaplanowanie projektu i znalezienie odpowiednich nowoczesnych rozwiązań, które będą spełniać oczekiwania ich nabywców. Warto sprawdzić opcję inwestowania pasywnego jak crowdfunding, czyli społecznościowe finansowanie budowy nieruchomości, gdzie można zarabiać jak deweloper, bez poświęcania czasu na doglądanie inwestycji czy budowy.
Ile można zarobić w crowdfundingu i jaką kwotę trzeba zainwestować, aby to miało sens?
Rynek łódzki pokazuje, że jest atrakcyjny z powodu ciągle rozwijającej się infrastruktury. Od pewnego czasu Łódź rozwija się dynamiczniej niż inne miasta w naszym kraju. Widzimy ogromny potencjał w tamtejszych lokalizacjach, dlatego z inwestorami finansujemy kolejną inwestycję deweloperską Apartamenty Polesie, która jest już w trakcie budowy. Inwestorzy mają możliwość przystąpienia do inwestycji, która jest na etapie zbrojenia stropów dachowych, i udziału w 60% wygenerowanego zysku ze sprzedaż nieruchomości. Przewidywany zysk dla Inwestorów wynosi około 21% w skali projektu. Do inwestycji można przystąpić wyjątkowo już od 50.000 PLN. To promocyjnie obniżony próg wejścia. Zwykle w projektach dostępnych w Pracowni Finansowej wynosi on 200.000 PLN.
Czy możemy spodziewać się okazji inwestycyjnych w tym segmencie?
Okazją inwestycyjną jest projekt, o którym wcześniej wspomniałem, ze względu na bardzo niski próg wejścia do inwestycji. Opierając się o wyniki sprzedaży nieruchomości w pierwszej realizowanej inwestycji – Osiedle Beskidzkie w Łodzi, spodziewamy się sukcesu także w projekcie Apartamenty Polesie. Wybudowane domy przy ul. Beskidzkiej są sprzedawane nawet o kilkadziesiąt tysięcy drożej niż w biznesplanie, więc jeśli ta tendencja się utrzyma, to może przełożyć się na wzrost rentowności o kilka p.p. Potwierdzają to również dane pokazujące zwiększoną aktywność banków, które w pierwszym półroczu wydały więcej pozytywnych decyzji kredytowych niż w 3 i 4 kwartale 2022 r. Poszerzając jednocześnie grupę docelową klientów i zwiększając możliwości finansowania dla potencjalnych nabywców. Historia niejednokrotnie pokazała, że najlepszym momentem na inwestycje jest spowolnienie w danym segmencie rynku, po którym przychodzi ożywienie, dające potencjalnie większe zyski dla inwestorów.
Zobacz wizualizacje projektu Apartamenty Polesie
.













Zapisz się na webinar na temat projektu Apartamenty Polesie, który poprowadzi Prezes Pracowni Finansowej Tomasz Wiśniewski TUTAJ: REJESTRACJA >>

Przeczytaj także
Branża nieruchomości mierzy się obecnie z wyzwaniami związanymi z rosnącą inflacją, wzrostem cen materiałów, a także dostępem do kredytów. Mimo to, zapotrzebowanie na rynku mieszkaniowym w Łodzi jest większe. Z czego to wynika? Zapytaliśmy Rafała Jujka – Prezesa JR Capital – partnera branżowego grupy INWE, realizującego inwestycje deweloperskie w Łodzi, do których można dołączyć z Pracownią Finansową.
Sposobów inwestowania na rynku nieruchomości jest już bardzo wiele. Inwestorzy wybierając odpowiedni dla siebie projekt biorą pod uwagę głównie prognozowaną stopę zwrotu z inwestycji, ale także horyzont inwestycyjny oraz próg wejścia. Zawsze jednak zależy im na bezpieczeństwie inwestycji. Dlatego inwestowanie na rynku deweloperskim w banki ziemi, staje się odpowiednią propozycją szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem długoterminowym i chcą się przekonać o potencjale rynku nieruchomości.
Inwestorzy stoją przed dylematem – inwestować czy wstrzymywać kapitał? Na szali ważą się losy tracącej na wartości gotówki w dobie inflacji i obawy przed dalszym rozwojem sytuacji związanej z wojną na Ukrainie. W odniesieniu do obecnych realiów na rynku eksperci Pracowni Finansowej odpowiadali na pytania uczestników webinaru dotyczącego inwestowania w nieruchomości.
Inwestycja deweloperska SPARK to projekt realizowany przy ul. Krzesiwa 9 na warszawskim Zaciszu. W otoczeniu zieleni możemy już podziwiać zespół 7 pięknych domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Proekologiczna postawa dewelopera z grupy INWE sprawiła, że okolica zazieleniła się jeszcze bardziej, dzięki zasadzonym przy drodze tujom.