Dlaczego nieruchomości nadal drożeją?

Z roku na rok ceny mieszkań pną się ku górze. O ile sytuacja ta jest niekorzystna dla osób planujących zakup własnego lokum, o tyle otwiera ona różne możliwości inwestycyjne. Tendencja ta ma swoje przyczyny w rozmaitych zmianach gospodarczych i ekonomicznych w naszym kraju, więc długo będzie jeszcze się utrzymywać. Wyjaśniamy, dlaczego nieruchomości nadal drożeją oraz jak można wykorzystać ten fakt.
Pracownia Finansowa wyjaśnia, dlaczego ceny nieruchomości rosną
Wzrost wartości mieszkań jest spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Na taką sytuację na rynku nieruchomości wpływ ma sporo zjawisk ekonomicznych, gospodarczych oraz socjologicznych. Przede wszystkim ogromne znaczenie ma popyt – do dużych miast Polski sprowadza się coraz więcej młodych osób z mniejszych miejscowości, a także cudzoziemców (szczególnie z terenów Ukrainy czy innych państw sąsiedzkich). Większość celuje w nowe budownictwo, ponieważ wymaga lepszych standardów, dobrej lokalizacji, przyjaznego otoczenia itp. Ceny nieruchomości są oczywiście zależne od tych względów – im atrakcyjniejsza oferta, tym droższa.
Rosnące koszty prądu, mediów, podstawowych artykułów spożywczych i chemicznych itp. sprawiają, że osoby wynajmujące zaczynają skłaniać się do kupna własnego lokum. Warto zabezpieczyć się w razie inflacji lub krachu. Zakup mieszkania to inwestycja – nieruchomość można przekazać rodzinie lub po czasie sprzedać czy komuś podnająć. Wzrost wynagrodzeń i dobra sytuacja na rynku pracy sprawiły też, że Polacy zarabiają lepiej. Stabilne zatrudnienie przyczynia się do tego, że chętniej decydują się na wzięcie kredytu, woląc płacić co miesiąc ratę do banku, niż czynsz dla właściciela. Do tego banki przyciągają klientów coraz lepszymi ofertami.
Wzrost kosztów pracy, prądu, materiałów i usług budowlanych również ma niebagatelne znaczenie. Wybudowanie nowego osiedla jest znacznie droższe niż miało to miejsce jeszcze zaledwie kilka lat temu. Wzmożona aktywność na rynku deweloperskim sprawiła, że powoli zaczyna brakować atrakcyjnych gruntów pod nowe realizacje. Takie okoliczności otwierają jednak niezwykle korzystne możliwości inwestycyjne.
Jak można wykorzystać rosnące ceny nieruchomości?
Rosnące ceny nieruchomości nie sprzyjają osobom planującym zakup mieszkania, ale są z kolei idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce zabezpieczyć swój kapitał. Najlepszym sposobem na to jest rozsądna inwestycja. Zakup nieruchomości jest dobrym pomysłem na ulokowanie kapitału – można liczyć, że z roku na rok będzie zwiększała ona swoją wartość. Nie każdy jednak może lub chce się na to zdecydować. Świetnym rozwiązaniem jest wtedy tzw. crowdfunding nieruchomości.
Pracownia Finansowa umożliwia zainteresowanym osobom korzystne udostępnienie swojego kapitału na poczet planowanych inwestycji budowlanych. Minimalny wkład jest niższy niż średnie ceny nieruchomości inwestycyjnych, a inwestor nie musi zajmować się ani procesem zakupu, ani wykończenia, ani sprzedaży. Nie musi również ponosić kosztów i opłat związanych z nabyciem nieruchomości. W dodatku zyski z działalności deweloperskiej są potencjalnie wyższe niż z wynajmu. Uczestnicy takiego przedsięwzięcia nie są darczyńcami czy patronami, ale pełnoprawnymi członkami spółki komandytowej. Po zrealizowaniu projektu otrzymują zwrot kapitału wraz z wygenerowanym zyskiem. Taki proces może trwać tylko kilka lat (około dwóch), a daje duże szanse na przyniesienie wymiernych korzyści finansowych. Przy tym jest znacznie bardziej opłacalny i relatywnie bezpieczniejszy niż np. gra na giełdzie papierów wartościowych czy inne metody zarabiania na rynku kapitałowym. Po zakończeniu jednej inwestycji można od razu uzyskać pieniądze albo płynnie przekazać je do kolejnego projektu.
Pracownia Finansowa i crowdfunding nieruchomości
W obliczu stale rosnących cen nieruchomości crowdfunding okazuje się niezwykle dochodowym rozwiązaniem. Co więcej, jest bardzo wygodnym sposobem na pasywny przychód. Zakup mieszkania na wynajem lub późniejszą sprzedaż wiąże się koniecznością dość dużego zaangażowania. Szukanie lokatorów, podpisywanie umowy, pobieranie czynszu, opłaty za rachunki, ewentualne konflikty z najemcami itp. to jedynie kilka potencjalnych problemów, które zajmują wiele czasu. Podobnie jest z przygotowaniem lokum do sprzedaży i poszukiwaniem nabywcy. Pracownia Finansowa oferuje wyjątkowo przystępny, nowoczesny sposób na inwestycję. Co więcej, z uzyskanych zysków można rozliczać się z przychodami z działalności gospodarczej!

Przeczytaj także
Przedstawiamy 3 korzyści, jakie daje taki crowdinvesting!
Pracownia Finansowa dba o to, aby inwestorzy projektów deweloperskich mieli co odłożyć
Wszystko co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu na rynku nieruchomości w najbliższym czasie
Zapisz się do newslettera i obejrzyj VIDEO z webinarem za darmo!