Łódź liderem wzrostu zainteresowania inwestorów – Dlaczego inwestowanie w rynek łódzki jest tak atrakcyjne?
Czy łódzki rynek nieruchomości ma szansę zostać bardzo dobrym kierunkiem w 2024 roku? Piotr Rusinowski, ekspert rynku nieruchomości, odpowiada poniższym artykułem.
W ostatnich latach rynek nieruchomości w Polsce doświadcza znaczących zmian, a jednym z miast, które przyciąga szczególną uwagę inwestorów i osób poszukujących własnego kąta, jest Łódź. Miasto to wyróżnia się dynamicznym rozwojem i artystycznym urokiem starych fabryk dzięki czemu możemy je odkryć na nowo. Przez tą sytuację rynek łódzki staje się miejscem, w którym wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości.
Łódź: gorący temat na rynku inwestowania nieruchomości
Biorąc pod uwagę duże miasta, szczególną uwagę przykuwa w Łodzi stabilny przyrost cen w całej Polsce. Zjawisko dużego zainteresowania inwestycjami w nieruchomości w Łodzi wynika z takich czynników jak atrakcyjne warunki finansowania. Przede wszystkim są to programy: Bezpieczny Kredyt 2% i przygotowywany na najbliższy rok nowy Kredyt 0%. Wpływ na duże wzrosty w innych miastach wojewódzkich miał mechanizm społeczny nazywany społecznym dowodem słuszności. Osoby decydujące się na inwestycję w nieruchomości inwestują tam gdzie inni inwestorzy oraz tam gdzie ceny rosną najszybciej. Taka sytuacja sprzyja deweloperom, którzy dysponują w danym momencie dużą ilością dostępnych mieszkań. Dzięki temu mogliśmy zaobserwować ponad 10% wzrostu cen w takich miastach jak Kraków, Wrocław, Trójmiasto czy Warszawa. Podobnej tendencji zaczyna ulegać rynek Łódzki: coraz więcej osób pyta sprzedawców o ten region, powstaje coraz więcej artykułów o potencjale inwestycyjnym a zainteresowanie rośnie. Osoby zainteresowane dochodowym inwestowaniem w nieruchomości z zainteresowaniem śledzą ten trend.
Pierwszy kwartał 2024 to okres wzrostu cen
Analizując rynek łódzki w ubiegłym roku, zauważono, że pierwsze półrocze nie przyniosło znaczących wzrostów cen z powodu ograniczonej dostępności nowych lokali. Sytuacja zmieniła się po wprowadzeniu nowych inwestycji na rynek. I tak w styczniu odnotowano wyraźny wzrost cen o 4-5% w stosunku do średniej z grudnia poprzedniego roku oraz 6% wzrost rok do roku. Dużą grupą osób prowadzący inwestycje w nieruchomości w Łodzi, są podmioty, które zajmują się najmem długo i krótko terminowym. Statystyki pokazują, że największym ich zainteresowaniem cieszą się kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe o metrażu między 25 do 60 m2 powierzchni użytkowej. Nieruchomości z takim metrażem będą idealne pod wynajem dla grupy studentów a tych rocznie przebywa w Łodzi około 72 tyś.
Liczną grupę również osoby, które decydują się na inwestowanie w rynek Łódzki ze względu na różnicę w cenie w stosunku do najdroższych miast. Widząc sytuacje w miastach takich jak Warszawa, gdzie ceny mieszkań z drugiej ręki w okolicach śródmieścia zaczynają się od 14k PLN/m2, a średnia ich cena wynosi 17k PLN/m2, dużo inwestorów woli wybrać Łódź. Do takiej decyzji przekonuje ich dobra komunikacja między Łodzią a resztą Polski. Dziś na stacji kolejowej Łódź Widzew dziennie do pociągu wsiada około 10 000 pasażerów. Planowane i realizowane są inwestycje ulepszające doświadczenia pasażerów.
Inwestowanie w rynek Łódzki napędza szereg czynników
Wybór na inwestowanie w rynek Łódzki kosztem Warszawy daje oszczędność na nabytej nieruchomości około 5/6 tyś. PLN/m2 i szanse na szybki wzrost wartości mieszkania. Na razie nic nie wskazuje na to by te podwyżki miały się zatrzymać. Lokalny rynek cechuje się też unikalnymi perspektywami jak rozwój Centralnego Potu Komunikacyjnego, rozbudowa szybkiej kolei miejskiej i niskie ceny czynszów. Te wyjątkowe trendy mogą pozwolić inwestorom angażujących kapitał w ten segment rynku osiągać satysfakcjonujące stopy zwrotu wraz ze znaczących wzrostem wartości nabytych nieruchomości. Dlatego widząc olbrzymią przestrzeń do inwestycji w tym mieście staję po stronie inwestorów którzy chcą wykorzystać nadarzające się lokalne okazje.
Piotr Rusinowski