Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Rynek łódzki odnotowuje dynamiczne wzrosty w inwestycjach w nieruchomości – Rafał Jujka z grupy INWE

8 kwietnia 2022

Branża nieruchomości mierzy się obecnie z wyzwaniami związanymi z rosnącą inflacją, wzrostem cen materiałów, a także dostępem do kredytów. Mimo to, zapotrzebowanie na rynku mieszkaniowym w Łodzi jest większe. Z czego to wynika? Zapytaliśmy Rafała Jujka – Prezesa JR Capital – partnera branżowego grupy INWE, realizującego inwestycje deweloperskie w Łodzi, do których można dołączyć z Pracownią Finansową.

Co wpływa na dynamiczny wzrost atrakcyjności rynku deweloperskiego w Łodzi?

Już kilka lat temu deweloperzy odkryli potencjał łódzkiego rynku nieruchomości. Miasta w środku Polski, z którego łatwo dojechać w każdy zakątek kraju. Miejscowość dobrze skomunikowana, z dobrymi perspektywami na pracę i życie rodzinne, z klimatem i historią. Duże miasto, a jednak z cenami bardzo konkurencyjnymi w porównaniu do innych polskich metropolii. Dlatego właśnie swojego czasu zrobił się boom na Łódź, a niektórzy deweloperzy wykorzystując sytuację postawili wiele budynków o niskim standardzie. Brakuje zatem nieruchomości o wyższym standardzie i my tę lukę wypełniamy.

Zatem w co można zainwestować?

Aktualnie realizujemy inwestycję przy ulicy Beskidzkiej w ramach projektu INWE, do którego można dołączyć z Pracownią Finansową korzystając z oferty JR Beskidzka. W trakcie budowy jest 12 domów. Sprzedaż planowana jest na okres uspokojenia się sytuacji na rynku, z odbiorami styczeń-marzec 2023. Plan inwestycyjny zakłada zakończenie inwestycji do czerwca 2023 – uwzględniając już całkowite rozliczenie z Inwestorami, czyli podział zysków. Mogę zdradzić, że już teraz jest zainteresowanie 4-5 domami.

Czym dokładnie charakteryzuje się ta realizacja?

Po pierwsze są to domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej. Dom z działką to atrakcyjna alternatywa dla nowych blokowisk o niskim standardzie. Lokalizacja ma bardzo dobry dostęp do A1 i A2. Dzięki temu problem zakorkowanej Łodzi tego obszaru nie dotyka. Ponieważ wiele osób pracuje w Warszawie dojeżdżając z Łodzi, szczególnie mamy tutaj na myśli Stryków lub jedną z największych stref ekonomicznych – Widzew, to ta lokalizacja staje się tym bardziej zachęcająca. Na tym odcinku Beskidzkiej położony jest asfalt, wszystkie media są w ulicy, jest przyłącze elektryczne, a także kanalizacja woda. Dodatkowo to są duże działki w kształcie litery L, które można funkcjonalnie zagospodarować. Atutami są także dobrze rozplanowane rozwiązania architektoniczne – 4 sypialnie, 2 łazienki, pokój z aneksem, garaż, wysokość 275cm. Budynki wykonane są cegły silikatowej (w skład wchodzi wapno i piasek pod wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą prasowania) z certyfikatami, najbardziej ekologicznego i bezpiecznego materiału. Oprócz tradycyjnego ogrzewania, zastosowane zostanie ogrzewanie kominkowe, które będzie rozprowadzone po całym budynku. Dookoła planowana jest wyłącznie zabudowa dwupiętrowa, nie jest możliwe stawianie wieżowców, co stanowi ogromny atut dla nabywców.

Jaką przewagę ma ta inwestycja na rynku nieruchomości w Łodzi?

Z punktu widzenia dewelopera są to na pewno ekspresowe procedury. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nie wymaga złożonych procedur odbiorowych, wystarczy tak naprawdę zgłoszenie. Dodatkowo każdy budynek otrzymuje oddzielne pozwolenie na budowę. Jak jest 6 budynków, uzyskujemy 6 pozwoleń na budowę i to przyspiesza cały proces. Zapotrzebowanie na obiekty o wysokim standardzie również się zwiększa, co stanowi przewagę naszych realizacji. To także wpływa na szybką sprzedaż, która zazwyczaj odbywa się jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

Czy zwiększające się ceny materiałów mogą wpłynąć na spodziewaną stopę zwrotu z inwestycji?

W zakresie materiałów budowlanych udało nam się uzyskać gwarantowane warunki cenowe oraz określoną jakość materiałów w ramach umów z dostawcami. Dotyczy to także Wykonawców. Kontrakty są zawarte w niemal każdym obszarze – od przyłączy, przez instalatorów wod-kan, elektryków, cieśli, dekarzy. Nasze atuty to również funkcjonalne zaplanowanie infrastruktury podczas budowy. Osobna budowa drogi technicznej do wszystkich budynków podczas budowy będzie zaplanowana tak, aby nie jeździli nią robotnicy i maszyny budowlane. W drodze według projektów jest bardzo duża ilość instalacji i dlatego droga techniczna dojazdowa będzie wyznaczona w innym miejscu, aby nie wstrzymywać prac, które będą realizowane równolegle z budową budynków. Dla nich będzie oddzielny dojazd, dzięki czemu usprawnimy wiele procesów.

Materiały już są kompletowane, dostarczane na miejsce. Strategia realizacji została zoptymalizowana do tego stopnia, że odbędzie się wyłącznie jedna dostawa stali, drewna na więźbę, stropy, pokrycie dachowe, stolarkę drzwiową i okienną na całą inwestycję, co pozwala na osiągnięcie atrakcyjnego poziomu ceny tego surowca. Żeby cokolwiek wpłynęło na cenę obiektu lub zwrot z inwestycji, to cena musiałaby wzrosnąć o więcej niż 100%, żebyśmy nie byli na to przygotowani.

A co z kredytami? Czy mogą mieć wpływ na powodzenie inwestycji?

Oczywiście, ale nasze doświadczenie i stabilna pozycja na rynku również pozwalają nam na przygotowanie rozwiązań, z których będą mogli skorzystać nabywcy. Współpracujemy z biurami kredytowymi, które posiadają dostęp do bieżących ofert banków. Agenci będą przygotowani na kompleksową obsługę nabywców, tak aby przyspieszyć procedury. Natomiast warto podkreślić, że projekty, które realizujemy, przez swój standard definiują pewien poziom nabywcy. Są to nabywcy, dla których te kilkuprocentowe wzrosty stóp nie będą miały większego znaczenia i nie powinny wpłynąć na decyzję.

Jakie znaczenie dla branży ma wojna w Ukrainie?

Wojna zmusiła obywateli Ukrainy do ucieczki, a schronienie znaleźli w większości w Polsce. Następstwem tego procesu jest sytuacja, w której w Łodzi nie ma wolnych mieszkań na wynajem. To powoduje, że nabywcy, którzy kupowali mieszkania pod najem, wrócą na rynek. Spodziewamy się, że ich rola na rynku będzie pobudzająca.  Mimo, że możemy się jeszcze spodziewać, że pojawią się konsekwencje sankcji nakładanych na Rosję, to rynek powinien się stabilizować. Europa nie jest całkowicie bezbronna, więc to tylko kwestia czasu, aby sytuacja się unormowała. To pozwala sądzić, że planowana sprzedaż nieruchomości w inwestycji JR Beskidzka uruchomiona jesienią może przyprowadzić porządną falę nabywców.

Dowiedz się więcej na temat inwestycji w nieruchomości w Łodzi – obejrzyj zapis webinaru LIVE prowadzonego przez Tomasza Wiśniewskiego oraz Rafała Jujka TUTAJ >>

Przeczytaj także

Eksperci już kilka miesięcy temu ogłosili Zakopane polskim Manhattanem. Dotyczy to przede wszystkim wysokich cen nieruchomości, które determinowane są przez ograniczoną dostępność gruntów. To podnosi atrakcyjność tego typu inwestycji. Przy tym coraz bardziej nowatorski styl budowy tamtejszych domów dodatkowo potwierdza, że Zakopane zasługuje na miano górskiej metropolii marzeń.

Branża budowlana to branża, która napędza gospodarkę. Nabywcy, którzy kupią dom, wspierają także wiele innych obszarów rynku – kupują wyposażenie, meble, sprzęt RTV AGD itd. Można więc stwierdzić, że deweloperzy są siłą napędową gospodarki i ten obszar rynku także wpływa na inflację. Jak zatem podsumujemy rok 2021 w inwestycjach deweloperskich i jakie prognozy na kolejne lata? Odpowiada Radosław Kałczew, prezes WayDo – partnera technologicznego grupy INWE, realizującego projekty nieruchomości z portfolio Pracowni Finansowej.

Powodów do inwestowania w nieruchomości jest tak wiele, jak Inwestorów, którzy zdecydowali się na dołączenie do projektów deweloperskich w systemie crowdfundingowym. Jednym z powodów, który należy wymienić jest to, że stanową jedną z możliwości ochrony kapitału przed skutkami inflacji.

Panująca w ostatnim czasie podwyższona inflacja to czynnik, który sprawia, że nasze oszczędności systematycznie topnieją. W takiej sytuacji nie powinno nikogo dziwić, że inwestorzy stawiają na nieruchomości jako sposób na ochronę oraz pomnożenie posiadanego kapitału.

24.10 godz. 20:00