Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Inwestujemy w nieruchomości – dlaczego wybieramy crowdfunding? Henryk Wawrzyński, Pracownia Finansowa

25 lipca 2022

Zazwyczaj rozmowa na temat inwestycji w nieruchomości rozpoczyna się od tego, czy to się opłaca. Inwestorzy są zainteresowani sytuacją na rynku deweloperskim oraz chcą wiedzieć czy nieruchomości się sprzedają. Warto jednak, aby osoby chcące wziąć udział w tego typu biznesie umiały również odpowiedzieć na pytanie – po co inwestować akurat w nieruchomości i jaki model biznesowy wybrać? Na to i dodatkowe pytania odpowiada Henryk Wawrzyński, Investment Manager Pracowni Finansowej.

Jaki jest cel inwestowania w nieruchomości w modelu crowdfundingowym? Co nam to daje?

Inwestowanie w nieruchomości, to jedna z najbezpieczniejszych i najpopularniejszy form pomnażania kapitału, jaką wybierają Polacy. Jednakże samodzielne inwestowanie w nieruchomości, to często bariera nie do przeskoczenia ze względu na wysokość kapitału potrzebnego do zakupu mieszkania czy domu. Natomiast dołączenie do biznesu deweloperskiego w modelu crowdfundingowym umożliwia nam lokowanie znacznie mniejszych środków pieniężnych, w porównaniu do całkowitych nakładów inwestycyjnych, które są potrzebne do sfinansowania czy zakupu nieruchomości i pozwala czerpać korzyści z tej dochodowej branży. Już dysponując kwotą 50.000zł, która nie pozwala na zakup mieszkania, można zostać pośrednio współwłaścicielem osiedla domów czy apartamentowca i uzyskać dodatkowy dochód ze sprzedaży nieruchomości.

Kolejną zaleta crowdfundingu nieruchomościowego jest bezpieczeństwo wynikające z faktu, iż inwestorzy nie muszą ograniczać się do jednej inwestycji. Mogą podzielić kapitał na kilka projektów, dzięki czemu jeszcze bardziej dywersyfikują swój portfel inwestycyjny.

Jakie są przewagi crowdfundingu nad innymi inwestycjami deweloperskimi?

To, co przemawia za crowdfundingiem nieruchomościowym, to zdecydowanie wyższa rentowność, bezpieczeństwo oraz z góry ustalony podział zysków. W tym modelu finansowanie pochodzi od prywatnych inwestorów, którzy staja się wspólnikami, a nie od instytucji finansowych czy banków.  Zatem Inwestor może liczyć na zdecydowanie wyższą rentowność/zwrot z inwestycji. Nie jest ona obciążona kredytem, którego raty mogą wzrastać. Podział zysków jest z góry ustalony i zapisany w umowie, co oznacza, że Inwestor będzie mógł oczekiwać wypłaty zgodnie z zasadą win-win po zakończeniu inwestycji, proporcjonalnie do wniesionego wkładu.

W jaki obszar rynku nieruchomości warto inwestować?

Na pytanie w jakie nieruchomości warto inwestować, większość Polaków odpowie, że w dom. Jednak, tak jak wspomniałem wcześniej, wiąże się to z czasochłonnością procesów oraz dużym nakładem finansowym, a ceny na rynku cały czas rosną. Warto zatem zwrócić uwagę na crowdfunding i zainwestować np. w osiedle domów jednorodzinnych, aby czerpać zysk nie z jednego, a z budowy i sprzedaży nawet kilku-kilkunastu nieruchomości. Jest to crowdfunding nieruchomościowy w modelu build and sellwybuduj i sprzedaj. Takie rozwiązanie daje Inwestorom zwrot zainwestowanych środków po każdej sprzedaży domu wybudowanego w ramach osiedla, w które zainwestował oraz możliwość wcześniejszego planowania kolejnych inwestycji.

Na takim rynku jak Warszawa, można zarobić na każdym rodzaju nieruchomości, jeśli robi się to z głową, a model crowdfundingowy umożliwia sfinansowanie zarówno osiedla domów jednorodzinnych jak i dużego wieżowca w centrum miasta.

18.04 godz. 20:00